Wiadomości

Policjanci przypominają o obowiązku odśnieżania dachów

Data publikacji 05.02.2021

Policjanci apelują do właścicieli i administratorów budynków, aby pamiętali o obowiązku odśnieżania dachów z zalegającego śniegu. Wbrew pozorom puch śniegowy wcale nie jest lekki, metr sześcienny waży około 200 kg. Może więc stanowić zagrożenie dla osób idących przy takim budynku. Jeszcze większym zagrożeniem jest mokry śnieg, który może poważnie zranić człowieka, a nawet spowodować zawalenie się dachu.

Śnieg na dachu to dla wielu tylko ładny widok, jednak należy zdać sobie sprawę z tego, że może prowadzić do poważnego zagrożenia. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego około 800 kg, a lodu nawet 900 kg.

Policjanci przypominają, że śnieg zalegający na dachu może nie tylko uszkodzić konstrukcję dachu, ale również spaść na idących ludzi, zagrażając ich zdrowiu i życiu. Funkcjonariusze apelują aby właściciele i administratorzy budynków usuwali zalegający z dachu śnieg oraz sople. Mundurowi w trakcie swojej pracy będą zwracać uwagę na to, czy na terenie Gdyni obiekty wielkopowierzchniowe, domy mieszkalne i hale targowe nie mają na dachu zalegającego śniegu.

Zgodnie z prawem budowlanym właściciel i zarządca nieruchomości ma obowiązek usuwania z dachu nadmiaru śniegu i sopli. Za niedopilnowanie tego obowiązku prawo budowlane przewidziało grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Stróże prawa przypominają, że śnieg należy usuwać na bieżąco, ponieważ stanowi poważne zagrożenie dla ludzi. Zadbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo.

  • Zdjęcie przedstawiające zalegający śnieg na dachu oraz zwisające sople lodu.