BĄDŹ BEZPIECZNY NA DRODZE – NOŚ ODBLASKI! - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Gdyni

Wiadomości

BĄDŹ BEZPIECZNY NA DRODZE – NOŚ ODBLASKI!

Data publikacji 13.10.2020

Bezpieczeństwo pieszych zależy od ich dobrej widoczności. Osoby mające na sobie ciemne ubranie widziane są przez kierującego samochodem zaledwie z 40 m, natomiast niewielki, odblaskowy element powoduje, że stajemy się widoczni nawet z odległości 150 m. Dlatego gdyńscy policjanci zachęcają do stosowania odblasków.

Jesienna aura wiąże się z wcześniej zapadającym zmierzchem, a to skutkuje tym, że piesi i rowerzyści stają się mniej widoczni na drodze. Osoby, które noszą ciemną odzież są widziane przez kierujących pojazdami z odległości około 40 m. Dlatego tak ważne są odblaski, które można przypiąć do kurtki, czapki czy plecaka. Widoczność pieszych o tej porze roku jest jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo.

Odblaski najlepiej umieścić na przedniej i tylnej części odzieży, dzięki czemu osoba będzie widoczna dla kierowców nadjeżdżających z obu kierunków. Gdyńscy policjanci każdego roku zachęcają dorosłych i dzieci do noszenia elementów odblaskowych. Mundurowi przypominają rodzicom, jak i samym dzieciom o konieczności ich noszenia. Dzieci mają przekonać się, że noszenie odblasków nie jest wstydem, ale mądrym i bezpiecznym wyborem.

Przypominamy, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu poza terenem zabudowanym ma obowiązek nosić odblask, który będzie widoczny dla kierujących. Za niestosowanie się do tego przepisu należy liczyć się z mandatem do 100 zł.