Wiadomości

Seniorze, nie daj się oszukać - policjanci przypominają o zasadzie ograniczonego zaufania

Data publikacji 16.09.2020

Policjanci przypominają o zasadzie ograniczonego zaufania do osób pukających do naszych drzwi i podających się za policjantów, pracowników administracji czy innej instytucji. Funkcjonariusze pracują nad sprawą oszustów praktykujących sprzedaż obnośną, którzy ukradli z mieszkania 90-letniej mieszkanki Gdyni pieniądze oraz biżuterię.

Policjanci w ramach gdyńskiej kampanii STOP każdego dnia działają na rzecz bezpieczeństwa osób starszych. Przypominają, że oszuści wciąż modyfikują metody oszustw i wykorzystują empatię osób starszych. We wtorek przestępcy pięć razy podszywali się za policjantów, a w jednym przypadku 90-letnia mieszkanka Gdyni została okradziona przez przedstawicieli sprzedaży obnośnej i straciła pieniądze oraz biżuterię.

Wczoraj około 13.00 ktoś zapukał do mieszkania mieszkanki Gdyni. Kobieta uchyliła drzwi i zobaczyła mężczyznę i kobietę, którzy siłą weszli do środka. Kolega seniorki, który ją odwiedził, kazał tym ludziom wyjść z mieszkania ale nie reagowali tylko zrobili zamieszanie wyjmując z torby rzeczy na sprzedaż. Wyszli po około 15 minutach. 90-latka zorientowała się, że ukradli jej oszczędności oraz biżuterię.

W pozostałych przypadkach do seniorów dzwonił mężczyzna podający się za policjanta, a w dwóch przypadkach telefony te poprzedzone były rozmową z rzekomym pracownikiem poczty. Mimo fałszywych informacji, że przestępcy czyhają na ich oszczędności, seniorzy wykazali się czujnością i nie dali się oszukać. Przerwali połączenie i zgłosili to na policję. W ten sposób nie stracili swoich pieniędzy.

Obecnie gdyńscy policjanci pracują nad ustaleniem i ukaraniem sprawców.

Przypominamy, że nigdy nie należy działać w pośpiechu. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie biżuterii lub pieniędzy i nigdy nie zadzwonią z takim żądaniem.