Wiadomości

Policjanci gdyńskiej drogówki podsumowują I półrocze 2020 roku

Data publikacji 03.07.2020

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdyni podsumowali pierwsze półrocze 2020 roku. Dzięki bardzo częstym akcjom policjantów, gdynianie mogą czuć się bezpiecznie na drogach swojego miasta. Wyniki pracy mundurowych są zadowalające i jednocześnie motywują do kolejnych działań.

Funkcjonariusze ruchu drogowego każdego dnia dbają o bezpieczeństwo na gdyńskich drogach. W trosce o spokój obywateli prowadzą działania skierowane do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Porównując pierwsze półrocze 2019 roku i 2020 roku zdecydowanie można stwierdzić, że skuteczność działań policyjnych stanowczo wzrosła.

Od stycznia 2020 roku policjanci pracowali przy 61 wypadkach drogowych z czego 2 były śmiertelne. Jest do znaczny spadek, gdyż w pierwszym półroczu ubiegłego roku mundurowi jechali do 92 wypadków, a 5 było śmiertelnych. Spadek dotyczy również zdarzeń z udziałem rowerzystów – liczba zmalała z 45 (2019 r.) do 31 (2020 r.). Policjanci gdyńskiej drogówki od stycznia przeprowadzili 21 interwencji z udziałem pieszych, z czego 1 wypadek był śmiertelny. W tym samym czasie w zeszłym roku pracowali przy 33 zdarzeniach z pieszymi, a w 8 przypadkach były to wypadki śmiertelne.

Jedną z najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych wciąż jest przekraczanie dozwolonej prędkości i niedostosowywanie jej do panujących warunków pogodowych. Policjanci cyklicznie przeprowadzają działania, których celem jest zmniejszenie ilości wypadków spowodowanych nadmierną prędkością oraz egzekwowanie od kierujących przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Dzięki takim akcjom mundurowi od początku roku ukarali 5106 kierujących oraz zatrzymali 650 praw jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym. To pokazuje wzrost nałożonych kar w stosunku do pierwszego półrocza 2019 roku, w którym 4591 kierujących nie stosowało się do ograniczeń prędkości, a 462 osobom zatrzymano prawo jazdy.

Analiza wyników na pewno będzie motywacją i wyzwaniem dla policjantów gdyńskiej drogówki do dalszej pracy i eliminowaniu kierujących, którzy stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.