Wiadomości

Dzisiaj rozpoczynają się policyjne działania „Bezpieczne wakacje 2020”

Data publikacji 26.06.2020

Piątek 26 czerwca 2020 roku jest dniem, w którym uczniowie rozpoczynają wakacje, a większość dorosłych sezon urlopowy. Dla większości jest to czas odpoczynku i letnich wyjazdów, ale na policjantów drogówki czeka trudne zadanie – by zapewnić wszystkim podróżującym bezpieczeństwo na drogach. Od dzisiaj do końca sierpnia gdyńska drogówka będzie prowadzić działania „Bezpieczne wakacje 2020”.

Od dzisiaj mundurowi wzmożą kontrole. Podczas działań będą stanowczo reagować na wszelkie wykroczenia, które zwykle skutkują powstawaniem zdarzeń drogowych, takich jak przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie czy nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu. Kontroli będzie podlegała także kwestia używania pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów, a także korzystanie z fotelików przez dzieci. Nadzór nad ruchem sprawowany będzie przez patrole w radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych.
Celem działań jest:

  • zmniejszenie zagrożenia bezpieczeństwa z powodu nieprzestrzegania ograniczeń prędkości,
  • ograniczenie wypadków z udziałem kierujących motocyklami,
  • zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych spowodowanych przez kierujących znajdujących się w stanie po spożyciu alkoholu lub środkach psychoaktywnych,
  • wyeliminowanie kierujących, którzy są pod wpływem alkoholu lub środków podobnie działających,
  • zmniejszenie zagrożenia bezpieczeństwa z powodu nie przestrzegania obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa,
  • zmniejszenie zdarzeń drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów.

Mundurowi będą kontrolować autobusy, którymi dzieci będą podróżować na wakacje. W Gdyni uruchomiony został stały punkt kontroli autobusów, który znajduje się przy Węźle Franciszki Cegielskiej (przy pętli autobusowej). Rodzice bądź organizatorzy wyjazdów autokarowych mogą kontaktować się z policjantami pod nr tel. (+48) 47 74 21 222, (+48) 47 74 21 622, aby upewnić się co do bezpieczeństwa transportu i trzeźwości kierowcy. Punkt kontroli działa w godz. 06.30 – 09.00.