Wiadomości

Wnuczek przedwojennego policjanta z wizytą w Komendzie Miejskiej Policji w Gdyni

Data publikacji 12.05.2020

Gdyńską komendę odwiedził wnuczek przedwojennego policjanta. Pan Jacek Osiński opowiedział nam historię swojego dziadka, Teofila Łytkowskiego, który służył w Policji Państwowej w latach 1919-1939.

W styczniu apelowaliśmy o zgłaszanie się rodzin przedwojennych policjantów. Akcja miała na celu zebranie materiałów, które mogłyby wspomóc badania naukowe odnośnie strat osobowych Policji Państwowej w garnizonie gdyńskim podczas II wojny światowej. W odezwie na apel zgłosił się do nas Pan Jacek Osiński, który jest wnuczkiem przedwojennego pracownika Policji Państwowej. Opowiedział nam o swoim dziadku oraz przekazał skrypt z historią swojego dziadka i jego zdjęciami.

Pan Teofil Łytkowski w latach 1914-1918 odbył służbę wojskową (Kompania Piechoty – Batalion Słupsk, Okręg Sturmowy Mariemwerder Kwidzyn, Żandarmeria Polowa Oddział Białystok). W 1919 roku rozpoczął służbę w Policji Państwowej w powiecie kościerskim jak i w samej Kościerzynie gdzie pełnił funkcję Komendanta Posterunku. W 1925 roku przeniósł się do Gdyni gdzie jako Komendant Komisariatu Gdynia Mały Kack – Orłowo nadzorował pracę swoich podwładnych. Bohater naszej historii służył w Policji Państwowej do 1939 roku. Od pierwszego dnia wybuchu II Wojny Światowej Teofil Łytkowski brał czynny udział w walkach z Niemcami broniąc okolic Orłowa, Oksywia, Pogórza, Babich Dołów i Redy. 19 września 1939 roku dostał się do niemieckiej niewoli, w której przebywał przez pół roku. Jego zachowanie, odwaga i sumienne spełnianie obowiązków stały się wzorem do naśladowania dla współpracowników.

Teofil Łytkowski do 1945 roku pracował w zakładzie budowlanym, a następnie przyjął się jako pracownik służby pocztowo - telekomunikacyjny w Sopocie. Cieszył się zawsze bardzo dobrą opinią. Był szanowanym mieszkańcem Gdyni.

Serdecznie dziękujemy wnukowi, Panu Jackowi Osińskiemu za przekazanie przepięknych fotografii z rodzinnej kolekcji a także za przekazanie historii z życia swojego dziadka.