Uwaga na fałszywych funkcjonariuszy !!! - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Gdyni

Wiadomości

Uwaga na fałszywych funkcjonariuszy !!!

Data publikacji 14.10.2019

Przestępcy działający metodą „na policjanta” wciąż oszukują. W ostatni piątek przestępcy próbowali wyłudzić pieniądze od kilku mieszkańców Gdyni. Niestety nie wszyscy wykazali się czujnością i nie dali się oszukać.

Działania profilaktyczne prowadzone również przez Komendę Miejską Policji w Gdyni sprawiają, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy jednak modyfikują swoje działania. W ostatnim czasie prócz metody „na wnuczka” często wykorzystywaną przez nich metodą jest oszustwo „na policjanta”. Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy i wyłudzają pieniądze od starszych osób, podając się za policjanta.

W ostatni piątek do kilku mieszkańców Gdyni telefonowali oszuści podający się za funkcjonariuszy Policji. W trakcie rozmowy oszuści podający się za stróżów prawa informowali, że pracują nad sprawą kradzieży pieniędzy z kont bankowych. Wskazywali, że pieniądze, które rozmówcy posiadają na koncie w banku, mogą być zagrożone i powinny zostać natychmiast wypłacone i im przekazane. Niestety nie wszyscy seniorzy wykazali się czujnością, 77-letnia mieszkanka Gdyni przekazała oszustom swoje oszczędności.

Policjanci ostrzegają przed oszustami, pamiętaj, policjanci nigdy nie proszą o przekazanie im pieniędzy!!!

Należy pamiętać o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i NIGDY nie proszą o przekazanie im pieniędzy.
W sytuacji, kiedy zatelefonuje do nas nieznana osoba i poda się za członka rodziny lub policjanta i prosić będzie o przekazanie pieniędzy, należy ROZŁĄCZYĆ SIĘ, a następnie zatelefonować na numer alarmowy 112 i powiadomić o tym fakcie dyżurnego Policji.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej kwoty pieniędzy.