APELUJEMY O ROZWAGĘ NA DRODZE - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Gdyni

Wiadomości

APELUJEMY O ROZWAGĘ NA DRODZE

Data publikacji 09.08.2019

Nadmierna prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie, czy też nieustąpienie pierwszeństwa to główne przyczyny wypadków drogowych. Bardzo często błędy na drodze wynikają ze zmęczenia kierującego.

Poruszając się w ruchu drogowym mało kto myśli o tym, że może stać się uczestnikiem kolizji czy wypadku. Ufając niemal w 100% systemom bezpieczeństwa montowanym w samochodach zapominamy, że bezpieczeństwo na drodze zależy także od zachowania kierującego. Chwila nieuwagi, drobny błąd, gorsza dyspozycja psychofizyczna, czy też niewłaściwe zachowanie innego uczestnika ruchu drogowego może doprowadzić do tragedii.

W ostatni weekend lipca doszło do 5 wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Większość z nich miała miejsce w nocy lub w godzinach porannych. W dwóch przypadkach kierujący z nieustalonych przyczyn zjechali z drogi i uderzyli w drzewo, ginąc na miejscu. Dwa kolejne wypadki to wynik nieprawidłowego wyprzedzania oraz niedostosowania prędkości do warunków drogowych.

Pomorska drogówka apeluje o rozwagę i ostrożność na drodze. Szczególnie apelujemy o prawidłowe przewożenie dzieci.

Jeśli wybieramy się w podróż:

- jedźmy wypoczęci, po uprzednim zaplanowaniu trasy oraz czasu jej trwania,

- zadbajmy o dobry stan techniczny pojazdu,

- w trakcie drogi róbmy regularne przerwy, aby nasza koncentracja zawsze była na najwyższym poziomie,

- jeśli jesteśmy zmęczeni – prowadzenie pojazdu przekażmy drugiemu kierowcy lub przerwijmy podróż; lepiej dojechać na miejsce później niż wcale;

- zadbajmy o dobrą widoczność – nie warto wyprzedzać, gdy nie do końca widzimy co dzieje się na drodze przed nami lub gdy przed nami jest wzniesienie.