Mandat karny
Spis treści |
Mandat (mandat karny) - sposób nałożenia grzywny lub kary.
Do prowadzenia postępowania mandatowego uprawniona jest Policja. Inne organy mogą prowadzić postępowanie mandatowe tylko wtedy gdy przepis szczególny o tym stanowi. (Zgodnie z przepisem art. 95 § 1 k.p.w.)
Kwotę grzywny nałożoną mandatem należy uiścić w terminie 7 dni od daty jego przyjęcia.
Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej funkcjonariusz jest uprawniony do nałożenia grzywny, gdy:
- schwytano sprawcę wykroczenia na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia /nałożenie grzywny może nastąpić aż do upływu 14 dni od daty ujawnienia czynu/,
- stwierdzi popełnienie wykroczenia naocznie pod nieobecność sprawcy albo za pomocą urządzenia pomiarowego lub kontrolnego, a nie zachodzi wątpliwość, co do osoby sprawcy czynu - w tym także w razie potrzeby po przeprowadzeniu w niezbędnym zakresie czynności wyjaśniających, podjętych niezwłocznie po ujawnieniu wykroczenia /nałożenie grzywny może nastąpić aż do upływu 30 dni od daty ujawnienia czynu/.
Funkcjonariusz nakładający grzywnę jest obowiązany określić jej wysokość, zarzucone sprawcy wykroczenia oraz poinformować sprawcę wykroczenia o prawie odmowy przyjęcia mandatu karnego i o skutkach prawnych takiej odmowy.
Rodzaje mandatów
- gotówkowy
- kredytowany
- kredytowany zaoczny
Wysokość mandatów
Odmowa przyjęcia mandatu
W sytuacji odmowy przyjęcia mandatu przez sprawcę lub niezapłacenia w wyznaczonym terminie grzywny organ, którego funkcjonariusz wystawił mandat występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie (art. 99 Kodeksu Postępowania w Sprawach o Wykroczenia).
Należy pamiętać, że sąd nie ma ograniczeń, co do ewentualnej kary za wykroczenie więc obwiniony może być ukarany surowszą karą (nawet do 5 tyś zł.), niż zaproponowaną w trybie mandatowym.
Uprawomocnienie mandatu
- Mandat karny zaoczny staje się prawomocny z chwilą uiszczenia grzywny we wskazanym terminie i miejscu.
- Mandat karny kredytowany staje się prawomocny z chwilą pokwitowania jego odbioru przez ukaranego
- Mandat karny gotówkowy staje się prawomocny z chwilą uiszczenia grzywny funkcjonariuszowi, który ją nałożył.
Prawomocne uchylenie mandatu
Mandat karny podlega uchyleniu, jeżeli grzywna została nałożona za czyn niebędącym wykroczeniem.
Uchylenie następuje z urzędu lub na wniosek ukaranego (złożonym w terminie 7 dni od daty uprawomocnienia mandatu).
Organem, który może uchylić prawomocny mandat karny jest sąd właściwy do rozpoznawania sprawy /sąd rejonowy lub grodzki/, na którego obszarze działania grzywna została nałożona
Uiszczający grzywnę w urzędzie pocztowym lub w banku ponosi koszty opłat manipulacyjnych.